SIGMOD Program

Tuesday

8.30am - 9.00am SIGMOD Conference Opening
Location: Grand Ballroom 1-3
9.00am - 10am SIGMOD Keynote 1: The RADical Approach to Next-Generation Information Services: Reliable, Adaptive, Distributed
Location: Grand Ballroom 1-3
Session Chair: Jim Gray
Speaker: David Patterson, (UC Berkeley
10.00am - 10.30am Break
10.30am - 12.00 noon
Research Session 1: P2P Systems & Data Streams
Location: Dearborn
Session Chair: Brian Cooper

Speeding up Search in Peer-to-Peer Networks with A Multi-way Tree Structure
H.V. Jagadish (U. of Michigan, Ann Arbor), Beng Chin Ooi (National Univ. of Singapore), Kian Lee Tan (National Univ. of Singapore), Quang Hieu Vu (National Univ. of Singapore), Rong Zhang (Fudan University, China)
Reconciling while Tolerating Disagreement in Collaborative Data Sharing
Nicholas Taylor (University of Pennsylvania), Zachary Ives (University of Pennsylvania)
Approximately Detecting Duplicates for Streaming Data using Stable Bloom Filters
Fan Deng (University of Alberta), Davood Rafiei (University of Alberta)


Research Session 2: Query Processing for Relational Data
Location: Grand Ballroom 6
Session Chair: Kyuseok Shim

Query Evaluation using Overlapping Views: Completeness and Efficiency
Gang Gou (North Carolina State Univ.), Maxim Kormilitsin (North Carolina State Univ.), Rada Chirkova (North Carolina State Univ.)
User-Defined Aggregate Functions: Bridging Theory and Practice
Sara Cohen (Technion)
Supporting Ad-hoc Ranking Aggregates
Chengkai Li (University of Illinois at Urbana-Champaign), Kevin Chang (University of Illinois at Urbana-Champaign), Ihab Ilyas (University of Waterloo)


Research Session 3: Database Technology for Novel Applications
Location: Hudson
Session Chair: Marianne Winslett

MauveDB: Supporting Model-based User Views in Database Systems
Amol Deshpande (U. of Maryland, College Park), Samuel Madden (MIT)
Database Support For Matching: Limitations and Opportunities
Ameet Kini (University of Wisconsin - Madison), Srinath Shankar (University of Wisconsin - Madison), Jeffrey Naughton (University of Wisconsin - Madison), David DeWitt (University of Wisconsin - Madison)
Declarative Networking: Language, Execution, and Optimization
Boon Thau Loo (UC Berkeley), Tyson Condie (UC Berkeley), Minos Garofalakis (Intel Research), David Gay (Intel Research), Joseph Hellerstein (UC Berkeley), Petros Maniatis (Intel Research), Raghu Ramakrishnan (University of Wisconsin - Madison), Timothy Roscoe (Intel Research, Berkeley), Ion Stoica (UC Berkeley)


Industrial Session 1: Middleware and Web Services
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Dana Florescu

Data Delivery in a Service-Oriented World: The BEA AquaLogic Data Services Platform
Michael Carey (BEA), The AquaLogic Data Services Platform Team (BEA)
LINQ: Reconciling object, relations and XML in the .NET framework
Erik Meijer (Microsoft), Brian Beckman (Microsoft Corporation), Gavin Bierman (Microsoft)
PHP: Supporting the new paradigm of situational and composite Web applications
Andi Gutmans (Zend Technologies)


Tutorial Session 1: Managing Information Extraction, Part 1 of 2
Location: Grand Ballroom 4-5

Presenters: AnHai Doan (University of Illinois, Urbana), Raghu Ramakrishnan (University of Wisconsin, Madison), Shivakumar Vaithyanathan (IBM)
12.00 noon – 1.30pm Lunch
1.30pm - 3.00pm
Research Session 4: Authentication
Location: Grand Ballroom 6
Session Chair: Chris Jermaine

Forensic Analysis of Database Tampering
Kyriacos Pavlou (University of Arizona), Richard Snodgrass (University of Arizona)
Dynamic Authenticated Index Structures for Outsourced Databases
Feifei Li (Computer Science Department, Boston University), Marios Hadjieleftheriou (AT&T Labs Research), George Kollios (Computer Science Department, Boston University), Leonid Reyzin (Computer Science Department, Boston University)
Redundancy and Information Leakage in Fine-Grained Access Control
Govind Kabra (University of Illinois, Urbana-Champaign), Ravishankar Ramamurthy (Microsoft Research), S. Sudarshan (IIT Bombay)


Research Session 5: Sensor Networks
Location: Dearborn
Session Chair: Alfons Kemper

Contour Map Matching for Event Detection in Sensor Networks
Wenwei Xue (HKUST), Qiong Luo (HKUST), Lei Chen (HKUST), Yunhao Liu (HKUST)
Constraint Chaining: On Energy-Efficient Continuous Monitoring in Sensor Networks
Adam Silberstein (Duke University), Rebecca Braynard (Duke University), Jun Yang (Duke University)
Energy-Efficient Monitoring of Extreme Values in Sensor Networks
Adam Silberstein (Duke University), Kamesh Munagala (Duke University), Jun Yang (Duke University)


Research Session 6: Estimation Techniques
Location: Hudson
Session Chair: Ashraf Aboulnaga

Modeling Skew in Data Streams
Flip Korn (AT&T Labs---Research), S. Muthukrishnan (Rutgers University), Yihua Wu (Rutgers University)
Fast Range-Summable Random Variables for Efficient Aggregate Estimation
Florin Rusu (University of Florida), Alin Dobra (University of Florida)
Graph-Based Synopses for Relational Selectivity Estimation
Joshua Spiegel (UC Santa Cruz), Neoklis Polyzotis (UC Santa Cruz)


Industrial Session 2: Semantic Heterogenity
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Hamid Pirahesh

Documentum ECI Self-Repairing Wrappers: Performance Analysis
Boris Chidlovskii (Xerox Research Centre Europe), Bruno Roustant (EMC Documentum France), Marc Brette (EMC Documentum France)
Identity Resolution - 23 Years of Practical Experience and Observations at Scale
Jeff Jonas (IBM)
Using SPIDER: An Experience Report
Nick Koudas (University of Toronto), Amit Marathe (AT&T Labs-Research), Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research)


Tutorial Session 2: Managing Information Extraction, Part 2 of 2
Location: Grand Ballroom 4-5

AnHai Doan (University of Illinois), Raghu Ramakrishnan (University of Wisconsin - Madison), Shivakumar Vaithyanathan (IBM)


Demonstration Session 1: Group A
Location: Cuisines
3.00pm – 3.30pm Break
3.30pm - 5.30pm Invited Talks: Systems Perspectives on Database Technology - Achievements and Dreams Forgotten
Location: Grand Ballroom 1-3
Session Chairs: Surajit Chaudhuri and Christian Jensen

Systems Perspectives on Database Technology; Achievements and Dreams Forgotten (Invited Talks)
David Dewitt (University of Wisconsin, Madison), Hector Garcia-Molina (Stanford University), Jim Gray (Microsoft Research), Mike Stonebraker (MIT)
7.00pm – 9.00pm Life after Graduation
Location: Dearborn

Organizers: Magdalena Balazinska (university of Washington, Seattle) & Mitch Cherniack (Brandeis University)

Wednesday

8.30am - 10.15am Invited Talks by Innovation, Test of Time, and Dissertation Award Winners
Location: Grand Ballroom 1-3
Session Chair: Serge Abiteboul
10.15am - 10.45am Break
10:45am - 12.15pm
Research Session 7: Data Privacy and Security
Location: Dearborn
Session Chair: Chris Clifton

Injecting Utility into Anonymized Datasets
Daniel Kifer (Cornell University), Johannes Gehrke (Cornell University)
Personalized Privacy Preservation
Xiaokui Xiao (City University of Hong Kong), Yufei Tao (City University of Hong Kong)
Simultaneous Scalability and Security for Data-Intensive Web Applications
Amit Manjhi (Carnegie Mellon University), Anastassia Ailamaki (Carnegie Mellon University), Bruce Maggs (Carnegie Mellon University), Todd Mowry (Carnegie Mellon University, Intel Research Pittsburgh), Christopher Olston (Carnegie Mellon University), Anthony Tomasic (Carnegie Mellon University)


Research Session 8: Querying and Web
Location: LaSalle
Session Chair: Kevin Chang

Interactive Query Formulation over Web Service-Accessed Sources
Michalis Petropoulos (SUNY Buffalo), Alin Deutsch (University of California, San Diego), Yannis Papakonstantinou (UC San Diego)
To Search or to Crawl? Towards a Query Optimizer for Text-Centric Tasks
Panagiotis Ipeirotis (New York University), Eugene Agichtein (Microsoft Research), Pranay Jain (Columbia University), Luis Gravano (Columbia University)
Efficient Query Processing in Geographic Web Search Engines
Yen-Yu Chen (Polytechnic University), Torsten Suel (Polytechnic University), Alexander Markowetz (HKUST)


Industrial Session 3: Business Intelligence
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Alon Halevy

Trends in High Performance Analytics
Yossi Matias (Tel Aviv University, HyperRoll Inc. & Stanford University)
VizQL: A Language for Query, Analysis and Visualization
Pat Hanrahan (Stanford University, Tableau Software)
Intelligent Question - Novel Structured Question Interface Leveraging a Semantic Abstraction Layer
Oz Greenberg (Business Objects)


Tutorial Session 3: Programming for XML
Location: Hudson

Daniela Florescu (Oracle), Donald Kossmann (ETH Zurich)


Demonstration Session 2: Group B
Location: Cuisines
12.15pm - 1.45pm Lunch & SIGMOD business meeting (including Presentation of 2006 SIGMOD/PODS Awards)
Location: Grand Ballroom
1.45pm - 2.00pm Break
2.00pm - 3.30pm
Research Session 9: Data Streams
Location: Hudson
Session Chair: Amol Deshpande

Communication-Efficient Distributed Monitoring of Thresholded Counts
Ram Keralapura (UC Davis), Graham Cormode (Bell Labs), Jeyashankher Ramamirtham (Bell Labs)
A Geometric Approach to Monitoring Threshold Functions over Distributed Data Streams
by Izchak Sharfman (Technion), Assaf Schuster (Technion), Daniel Keren (Haifa University)
Continuous Query Processing in Data Streams Using Duality of Data and Queries
Hyo-Sang Lim (KAIST), Jae-Gil Lee (KAIST), Min-Jae Lee (KAIST), Kyu-Young Whang (KAIST), Il-Yeol Song (Drexel University)


Research Session 10: Query Execution and Transactions
Location: Dearborn
Session Chair: Gustavo Alonso

GPUTeraSort: High Performance Graphics Co-processor Sorting for Large Database Management
Naga Govindaraju (UNC Chapel Hill), Jim Gray (Microsoft Research), Ritesh Kumar (UNC Chapel Hill), Dinesh Manocha (UNC Chapel Hill)
Recovery from "Bad" User Transactions, David Lomet (Microsoft Research)
Zografoula Vagena (UC Riverside), Roger Barga (Microsoft Research)
Run-Time Operator State Spilling for Memory Intensive Long-Running Queries
Bin Liu (Worcester Polytechnic Institut), Yali Zhu (Worcester Polytechnic Institut), Elke Rundensteiner (WPI)


Industrial Session 4: RSS and Views
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Anand Rajaraman

Using the Oracle database as a declarative RSS hub
Dieter Gawlick (Oracle USA Inc), Muralidhar Krishnaprasad (Oracle), Zhen Hua Liu (Oracle USA Inc)
Windows and RSS: Beyond blogging
Sean Lyndersay (Microsoft)
Fast Approximate Computation of Statistics on Views
Calisto Zuzarte (IBM), Xiaohui Yu (University of Toronto)


Tutorial Session 4: Record Linkage: Similarity Measures and Algorithms, Part 1 of 2
Location: LaSalle

Nick Koudas (University of Toronto), Sunita Sarawagi (IIT Bombay), Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research)


Demonstration Session 3: Group C
Location: Cuisines
3.30 pm - 4.00pm Break
4.00pm - 6.00pm
Research Session 11: Ranking (Ends at 6.00pm)
Location: Grand Ballroom 6
Session Chair: Rick Snodgrass

Boolean + Ranking: Querying a Database By K-Constrained Optimization
Zhen Zhang (University of Illinois at Urbana-Champaign), Seungwon Hwang (Pohang University of Science and Technology), Kevin Chang (University of Illinois at Urbana-Champaign), Min Wang (IBM T.J. Watson Research Center), Christian Lang (IBM T.J. Watson Research Center), Yuan-Chi Chang (IBM T.J. Watson Research Center)
Ranking Objects Based on Relationships
Kaushik Chakrabarti (Microsoft Research), Venkatesh Ganti (Microsoft), Jiawei Han (UIUC), Dong Xin (UIUC)
Context-sensitive Ranking
Rakesh Agrawal (Microsoft Search Labs, Mountain View, California), Ralf Rantzau (IBM Almaden Research Center), Evimaria Terzi (University of Helsinki)
Ordering the Attributes of Query Results
Gautam Das (U. of Texas at Arlington), Vagelis Hristidis (FIU), Nishant Kapoor (University of Florida), S. Sudarshan (IIT Bombay)


Research Session 12: Data Streams (Ends at 5.30pm)
Location: Hudson
Session Chair: Johannes Gehrke

High-Performance Complex Event Processing over Streams
Eugene Wu (UC Berkeley), Yanlei Diao(UMass Amherst), Shariq Rizvi (Google Inc.)
Quality-Aware Distributed Data Delivery for Continuous Query Services
Bugra Gedik (CERCS, College of Computing, Georgia Institute of Technology), Ling Liu (CERCS, College of Computing, Georgia Institute of Technology)
Design, Implementation, and Evaluation of the Linear Road Benchmark on the Stream Processing Core
Navendu Jain (University of Texas, Austin), Lisa Amini (IBM T. J. Watson Research Center), Henrique Andrade (IBM T. J. Watson Research Center), Richard King (IBM T. J. Watson Research Center), Yoonho Park (IBM T. J. Watson Research Center), Philippe Selo (IBM T. J. Watson Research Center), Chitra Venkatramani (IBM T. J. Watson Research Center)


Industrial Session 5: Data management projects at Google (Ends at 5.30pm)
Location: Grand Ballroom 4-5
Session Chair: Jim Gray

Google Base: when (semi)-structured Data meets the WWW
Jayant Madhavan (Google)
Interpreting the Data: Parallel Analysis with Sawzall
Rob Pike (Google)
Bigtable: A Highly Scalable System for Distributed Structured Storage
Wilson Hsieh (Google)


Tutorial Session 5: Record Linkage: Similarity Measures and Algorithms, Part 2 of 2 (Ends at 5.30pm)
Location: LaSalle

Nick Koudas (University of Toronto), Sunita Sarawagi (IIT Bombay), Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research)


Demonstration Session 4: Group A
Location: Cuisines
(Ends at 5.30pm)
6.30pm Dinner cruise

Thursday

8.30am – 9.30am SIGMOD Keynote 2: Reconstructing 100 Million Years of Our Genome's Evolutionary History
Location: Grand Ballroom 1-3
Session Chair: Jeffrey D. Ullman
Speaker: David Haussler, University of California, Santa Cruz
9.30am – 10.00am Break
10.00am – 12.00 noon
Research Session 13: Query Processing for XML Data
Location: Hudson
Session Chair: Mike Carey

Rewriting Nested XML queries Using Nested Views
Nicola Onose (UCSD), Alin Deutsch (University of California, San Diego), Yannis Papakonstantinou (UC San Diego), Emiran Curtmola (UCSD)
Meta-data Indexing for XPath Location Steps
SungRan Cho (L3S, University of Hannover), Nick Koudas (University of Toronto), Divesh Srivastava (AT&T Labs-Research)
Locking-Aware Structural Join Operators for XML Query Processing
Christian Mathis (University of Kaiserslautern), Theo Härder (University of kaiserslautern), Michael Haustein (University of kaiserslautern)
MonetDB/XQuery: A Fast XQuery Processor Powered by a Relational Engine
Peter Boncz (CWI), Torsten Grust (Technische Universität München), Maurice van Keulen (University of Twente), Stefan Manegold (CWI), Jan Rittinger (Technische Universität München), Jens Teubner (Technische Universität München)


Research Session 14: Skyline and Similarity Search
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Guy Lohman

Refreshing the Sky: The Compressed Skycube with Efficient Support for Frequent Updates
Tian Xia (Northeastern University), Donghui Zhang (Northeastern University)
Finding k-Dominant Skylines in High Dimensional Space
Chee-Yong Chan (National Univ. of Singapore), H.V. Jagadish (U. of Michigan, Ann Arbor), Kian Lee Tan (National Univ. of Singapore), Anthony K. H. Tung (National Univ. of Singapore), Zhenjie Zhang (National Univ. of Singapore)
Efficient Reverse k-Nearest Neighbor Search in Arbitrary Metric Spaces
Elke Achtert (University of Munich), Christian Bahm (University of Munich), Peer Krager (University of Munich), Peter Kunath (University of Munich), Alexey Pryakhin (University of Munich), Matthias Renz (University of Munich)
A Non-Linear Dimensionality-Reduction Technique for Fast Similarity Search in Large Databases
Khanh Vu (University of Central Florida), Kien Hua (Unversity of Central Florida), Hao Cheng (Unversity of Central Florida), Sheau-Dong Lang (University of Central Florida)


Research Session 15: Pot Pourri
Location: Grand Ballroom 4
Session Chair: Sunita Sarawagi

Provenance Management in Curated Databases
Peter Buneman (University of Edinburgh), Adriane Chapman (University of Michigan), James Cheney (University of Edinburgh)
Efficient Query Processing on Unstructured Tetrahedral Meshes
Stratos Papadomanolakis (Carnegie Mellon University), Anastassia Ailamaki (Carnegie Mellon University), Julio Lopez (Carnegie Mellon University), Tiankai Tu (Carnegie Mellon University), David O'Hallaron (Carnegie Mellon University), Gerd Heber (Cornell Theory Center)
Effective Keyword Search in Relational Databases
Fang Liu (University of Illinois at Chicago), Clement Yu(University of Illinois at Chicago), Weiyi Meng (SUNY at Binghamton), Abdur Chowdhury (America Online, Inc.)
Flexible and Efficient XML Search with Complex Full-Text Predicates
Sihem Amer-Yahia (AT&T Labs Research), Emiran Curtmola (UCSD), Alin Deutsch (University of California, San Diego)


Tutorial Session 6: Accessing the Web: From Search to Integration, Part 1 of 2 (Ends at 11.30am)
Location: Grand Ballroom 5-6

Kevin Chen-Chuan Chang (University of Illinois at Urbana-Champaign), Junghoo Cho (University of California, Los Angeles)


Tutorial Session 7: Adaptive Query Processing: Why, How, When, What Next, Part 1 of 2 (Ends at 11.30am)
Location: Rhine

Amol Deshpande (U. of Maryland, College Park), Joseph Hellerstein (UC Berkeley), Vijayshankar Raman (IBM Almaden Research Center)


Demonstration Session 5: Group B
Location: Cuisines (Ends at 11.30am)
12.00 noon - 1.00pm Lunch (on your own)
1.00pm - 2.30pm
Research Session 16: Replication, Caching and Pub/Sub
Location: Hudson
Session Chair: Neoklis Polyzotis

On the Database/Network Interface in Large-Scale Publish/Subscribe Systems
Badrish Chandramouli (Duke University), Junyi Xie (Duke University), Jun Yang (Duke University)
Relaxed-Currency Serializability for Middle-Tier Caching and Replication
Philip Bernstein (Microsoft Corporation), Alan Fekete (University of Sydney), Hongfei Guo (Microsoft Corporation), Raghu Ramakrishnan (University of Wisconsin - Madison), Pradeep Tamma (University of Wisconsin - Madison)
Extensible Optimization in Overlay Dissemination Trees
Olga Papaemmanouil (Brown University), Yanif Ahmad (Brown University), Ugur Cetintemel (Brown University), John Jannotti (Brown University), Yenel Yildirim (Brown University)


Research Session 17: Data Streams
Location: Riviere Ballroom D
Session Chair: Alin Deutch

On-the-fly Sharing for Streamed Aggregation
Sailesh Krishnamurthy (UC Berkeley), Chung Wu (Google), Michael Franklin (UC Berkeley)
Continuous Monitoring of Top-k Queries over Sliding Windows
Kyriakos Mouratidis (Singapore Management University), Spiridon Bakiras (HKUST), Dimitris Papadias (HKUST)
Optimal Multi-scale Patterns in Time Series Streams
Spiros Papadimitriou (IBM TJ Watson Research Center), Philip Yu (IBM Watson)


Research Session 18: Data Warehousing
Location: Grand Ballroom 4
Session Chair: Nick Koudas

DADA: A Data Cube for Dominant Relationship Analysis
Cuiping Li (Renmin University of China), Beng Chin Ooi (National Univ. of Singapore), Anthony K. H. Tung (National Univ. of Singapore), Shan Wang (Renmin University of China)
Integrating Compression and Execution in Column-Oriented Database Systems
Daniel Abadi (MIT), Samuel Madden (MIT), Miguel Ferreira (MIT)
Automatic Physical Design Tuning: Workload as a Sequence
Sanjay Agrawal (Microsoft Research), Eric Chu (University of Wisconsin, Madison), Vivek Narasayya (Microsoft Research)


Tutorial Session 8: Accessing the Web: From Search to Integration, Part 2 of 2
Location: Grand Ballroom 5-6

Kevin Chen-Chuan Chang (University of Illinois at Urbana-Champaign), Junghoo Cho (University of California, Los Angeles)


Tutorial Session 9: Adaptive Query Processing: Why, How, When, What Next, Part 2 of 2
Location: Rhine
Amol Deshpande (U. of Maryland, College Park), Joseph Hellerstein (UC Berkeley), Vijayshankar Raman (IBM Almaden Research Center)


Demonstration Session 6: Group C
Location: Cuisines

END OF SIGMOD CONFERENCE


Demonstration Groups

Group A

PADS: An End-to-end System for Processing Ad Hoc Data
Mark Daly (Princeton University), Mary Fernandez (AT&T Labs Research), Kathleen Fisher (AT&T Labs Research), Robert Gruber (Google Inc.), Yitzhak Mandelbaum (Princeton University), David Walker (Princeton University), Xuan Zheng (Univ. of Michigan)
Data Management in the CarTel Mobile Sensor Computing System
Vladimir Bychkovsky (MIT), Kevin Chen (MIT), Michel Goraczko (MIT), Hongyi Hu (MIT), Bret Hull (MIT), Allen Miu (MIT), Eugene Shih (MIT), Yang Zhang (MIT), Hari Balakrishnan (MIT), Samuel Madden (MIT)
VGM: Visual Graph Mining
Karsten Borgwardt (Ludwig-Maximilians-U. Muenchen), Sebastian B÷ttger (Ludwig-Maximilians-U. Muenchen), Hans-Peter Kriegel (Ludwig-Maximilians-U. Muenchen)
Data Integration through Transform Reuse in the Morpheus Project
Tiffany Dohzen (MIT), Mujde Pamuk (MIT), Seok-Won Seong (University of Florida), Joachim Hammer (University of Florida), Michael Stonebraker (MIT)
Testing Database Applications
Carsten Binnig (ETH Zurich), Donald Kossmann (ETH Zurich), Eric Lo (ETH Zurich)
The BEA AquaLogic Data Services Platform
Vinayak Borkar (BEA Systems, Inc.), Michael Carey (BEA), Dmitry Lychagin (BEA Systems, Inc.), Till Westmann (BEA Systems, Inc.)
VisTrails: Visualization meets Data Management
Steven Callahan (SCI Institute, University of Utah), Juliana Freire (University of Utah), Emanuele Santos (SCI Institute, University of Utah), Carlos Scheidegger (SCI Institute, University of Utah), Claudio Silva (SCI Institute, University of Utah)
OMCAT: Optimal Maintenance of Continuous Queries' Answers for Trajectories
Hui Ding (Dept. of EECS, Northwestern University), Goce Trajcevski (Dept. of EECS, Northwestern University), Peter Scheuermann (Dept. of EECS, Northwestern University)

Group B

Generic Similarity Detection in Ontologies with the SOQA-SimPack Toolkit
Patrick Ziegler ( University of Zurich), Christoph Kiefer (University of Zurich), Christoph Sturm (University of Zurich), Klaus Dittrich (University of Zurich), Abraham Bernstein (University of Zurich)
Searching in Time
Christian Plattner (ETH Zurich), Andreas Wapf (ETH Zurich), Gustavo Alonso (ETH Zurich)
Derby/S: A DBMS for Sample-Based Query Answering
Anja Klein (TU Dresden), Rainer Gemulla (TU Dresden), Philipp R÷sch (TU Dresden), Wolfgang Lehner (TU Dresden)
Automatic Client-Server Partitioning of Data-Driven Web Applications
Nicholas Gerner (Cornell University), Fan Yang (Cornell University), Alan Demers (Cornell University), Johannes Gehrke (Cornell University), Mirek Riedewald (Cornell University), Jayavel Shanmugasundaram (Cornell University)
Paper-Based Mobile Access to Databases
Beat Signer (ETH Zurich), Moira C. Norrie (ETH Zurich), Michael Grossniklaus (ETH Zurich), Rudi Belotti (ETH Zurich), Corsin Decurtins (ETH Zurich), Nadir Weibel (ETH Zurich)
Proactive Identification of Performance Problems
Songyun Duan (Duke University), Shivnath Babu (Duke University)
XPORT: Extensible Profile-driven Overlay Routing Trees
Olga Papaemmanouil (Brown University), Yanif Ahmad (Brown University), Ugur Cetintemel (Brown University), John Jannotti (Brown University), Yenel Yildirim (Brown University)
A System for Specification and Verification of Interactive, Data-driven Web Applications
Alin Deutsch (University of California, San Diego), Liying sui (University of California, San Diego), Victor Vianu (University of California, San Diego), Dayou Zhou (University of California, San Diego)

Group C

MAXENT: Consistent Cardinality Estimation in Action
Volker Markl (IBM), Marcel Kutsch (IBM), Tam Minh Dai Tran (IBM), Peter Haas (IBM Almaden Research Center), Nimrod Megiddo (IBM Almaden Research Center)
InMAF: Indexing Music Databases via Multiple Acoustic Features
Jialie Shen (Univeristy of New South Wales, Australia), John Shepherd (University of New South Wales, Australia), Anne Ngu (Texas State University)
Quark: An Efficient XQuery Full-Text Implementation
Anand Bhaskar (Cornell University), Chavdar Botev (Cornell University), Muthiah M Muthaia Chettiar (Cornell University), Lin Guo (Cornell University), Jayavel Shanmugasundaram (Cornell University), Feng Shao (Cornell University), Fan Yang (Cornell Univer
aAqua: A Database-backended Multilingual, Multimedia Community Forum
Krithi Ramamritham (Indian Institute of Technology, Mumbai), Anil Bahuman (Indian Institute of Technology, Mumbai), Subhasri Duttagupta (Indian Institute of Technology, Mumbai)
CS Cache Engine: Data Access Accelerator for Location-Based Service in Mobile Environments
Chi Keung Lee (Pennsylvania State University), Wang-Chien Lee (Pennsylvania State University), Julian Winter (Pennsylvania State University), Baihua Zheng (Singapore Management University), Jianliang Xu (Hong Kong Baptist University)
Avatar Semantic Search: A Database Approach to Information Retrieval
Eser Kandogan (IBM), Rajasekar Krishnamurthy (IBM), Sriram Raghavan (IBM), Shivakumar Vaithyanathan (IBM), Huaiyu Zhu (IBM)
COLT: Continuous On-Line Tuning
Karl Schnaitter (UC Santa Cruz), Serge Abiteboul (INRIA), Tova Milo (Tel Aviv University), Neoklis Polyzotis (UC Santa Cruz)
ObjectRank: A System for Authority-based Search on Databases
Heasoo Hwang (UC San Diego), Vagelis Hristidis (Florida International University), Yannis Papakonstantinou (UC San Diego)